| Type | CPU - Processor |
| CPU Family Name | Intel Core i7 11th Generation |
| Max. # of PCI Express Lanes | x20 |
| PCI Express Version | PCIe 4.0 |
| ECC Memory Supported | No |
| Memory Speed | 3200 MHz |
| Memory Type | DDR4 SDRAM |
| Max. RAM Size | 128 GB |
| TDP | 95 W |
| Bus Speed | 8 GT/s |
| Cache (L3) | 16MB |
| CPU Threads | 16x Threads |
| CPU Cores | 8x Cores |
| Packaging | Tray |
| Bundle Cooling Solution | no-Cooler |
| Lithography | 14 nm |
| Socket | LGA1200 |
| CPU Codename | Rocket Lake |
| Memory Channels | Dual |
Please login or register to submit your questions.
Please login or register to reply.