| Packaging | OEM+Cooler |
| Bundle Cooling Solution | Wraith Stealth |
| Lithography | 7 nm, FinFET |
| Socket | AM4 |
| CPU Codename | AMD Ryzen 5 |
| CPU Family Name | AMD Ryzen |
| Type | CPU - Processor |
| CPU Cores | 6x Cores |
| CPU Threads | 12x Threads |
| Cache (L3) | 16MB |
| TDP | 65 W |
| Max. # of PCI Express Lanes | x24 |
| PCI Express Version | PCIe 3.0 |
| ECC Memory Supported | No |
| Memory Channels | Dual |
| Memory Speed | 3200 MHz |
| Memory Type | DDR4 SDRAM |
| Max. RAM Size | 128 GB |
Please login or register to submit your questions.
Please login or register to reply.